Środa, 21 kwiecień 2021 
Imieniny:

Samorząd Uczniowski

Liczba odsłon: 22323
PROJEKT KROKUS

Już po raz trzeci Żydowskie Muzeum Galicja, współpracując z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holokauście, realizowało w Polsce Projekt Krokus. 

Projekt Krokus jest skierowany do uczniów w wieku lat jedenastu i starszych. W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów. Cebulki zasadzone przez uczniów jesienią, zakwitają z końcem zimy. 

 Kwiaty mają przede wszystkim przypominać półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie Holokaustu. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach. Na terenie okupowanej Polski Żydom nakazano nosić białe opaski z niebieską gwiazdą Dawida. Gwiazda Dawida na ubraniu miała ich napiętnować, upokorzyć, doprowadzić do izolacji od reszty społeczeństwa.

Uczniowie PSP w Gnojnej po raz drugi uczestniczą w tym projekcie. Cebulki krokusów zasadzone zostały na szkolnym klombie. Każdy uczeń zasadził jedną cebulkę. Oprócz sadzenia cebulek została przeprowadzona pogadanka na temat  II wojny światowej i Holokaustu. Uczniowie zostali zapoznani z tematyką dotyczącą eksterminacji Żydów. Z niedowierzaniem słuchali historii o losach  osób „winnych” tego, że urodzili się Żydami. Świadomość, iż w przeszłości człowiek człowiekowi zgotował taki los pozwala skuteczniej przeciwdziałać  dyskryminacji, uprzedzeniom i nietolerancji.

ulotka_żonkile_wolontariat.pdf

Liczba odsłon: 3619
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Gustawa Morcinka w Gnojnej 
Gnojna 119
49-200 Grodków

 
 
tel/fax 77 415 19 22
email: psp.gnojna@gazeta.pl
  • Data aktualizacji: 2021-04-16 19:22:57
  • Licznik odwiedzin: 6043027