ROK SZKOLNY 2013_2014

TRZYMAJ FORMĘ

W roku szkolnym 2013/2014 uczniowie 
przystąpili do realizacji programu Trzymaj Formę.

Jest to już VIII edycja.

Tak trzymać!!!

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2013-05-29 10:15:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-01-01 21:10Aktualizacja dokonana przez:

SZKOŁA I PRZEDSZKOLE PRZYJAZNE ŻYWIENIU I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ 2013/2014

W roku szkolnym 2013/2014 realizowany jest

SZWAJCARSKO - POLSKI PROGRAM WSPÓŁPRACY KIK/34

"Szkoła i przedszkole przyjazne żywieniu i aktywności fizycznej".

Przystąpiliśmy do realizacji projektu!

Projekt KIK/34 "Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach..."

„Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy i młodzieży.” – propozycja edukacji zdrowotnej dla szkół i przedszkoli 

Podstawowym celem Projektu KIK/34, realizowanego w latach 2011-2017 na terenie całego kraju, jest promocja zdrowego stylu życia, w tym zapobieganie otyłości i nadwadze oraz innym chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie prozdrowotnej zmiany żywienia i zwiększenia poziomu aktywności fizycznej. Głównym realizatorem Projektu jest Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, a partnerami: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Instytut Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Polskie Towarzystwo Dietetyki. Projekt ten, współfinansowany przez Rząd Szwajcarii, to jedno z pierwszych przedsięwzięć tego typu realizowanych w Polsce, jest także objęty patronatem Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyny Szumilas. 

Jeden z czterech jego komponentów - Zadanie 2. Edukacja i wdrażanie zasad prawidłowego żywienia i aktywności fizycznej w przedszkolach, szkołach: podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ocena wpływu tej edukacji na sposób żywienia, stan odżywienia i poziom wiedzy i młodzieży - w każdym województwie obejmie około 100 placówek: 25 przedszkoli, 25 szkół podstawowych, 25 gimnazjów, 25 szkół ponadgimnazjalnych (ok. 23700 uczniów).

Dziesięcioro przykazań zdrowotnych:

1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta jest kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
3. Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce.
4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
5. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery.
6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.
7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.
9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie.
10. Unikaj alkoholu

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2013-10-03 02:22:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-05-14 19:53Aktualizacja dokonana przez:

Chroń Dziecięce Uśmiechy –program edukacji prozdrowotnej 2013/2014

Dziecięcy uśmiech to jedno z najpiękniejszych zjawisk na świecie. Jest synonimem radości i szczęścia. Aby był także symbolem zdrowia, od najmłodszych lat warto dbać o budowanie odpowiednich nawyków. Łączymy doświadczenie PCK w docieraniu do szkół z energią bezcukrowych gum do żucia Orbit® oraz wsparciem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, aby pomóc skutecznie zadbać o uśmiechy kolejnego pokolenia. 

Uczestnicy wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli i wolontariuszy PCK. W  roku szkolnym2013/2014 do Klubów Wiewiórka prowadzonych przez Polski Czerwony Krzyż w całej Polsce, trafią materiały edukacyjne „Chroń Dziecięce Uśmiechy”. Zostały one przygotowane z myślą o dzieciach w wieku 6-9 lat oraz młodzieży w wieku 10-12 lat - dla młodszych dzieci został przygotowany zeszyt „Ja i moje zęby”, a dla starszych „Ja i mój uśmiech”. Dzięki nowoczesnym materiałom, uczniowie będą mogli w ciekawy i atrakcyjny sposób poznać najważniejsze zasady oraz zalety dbania o swoje zęby. Zeszyty mają interaktywny charakter – zawierają ćwiczenia, gry, quizy.
Przewodnikiem dzieci po świecie pięknego uśmiechu jest sympatyczna postać Super Wiewiórki. Jednocześnie powstał zeszyt metodyczny dla nauczycieli i wolontariuszy z przykładowymi tematami oraz scenariuszami zajęć, który pomoże w realizacji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” w klasach I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do programu dla klas starszych.

 

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2014-01-01 21:13:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-01-01 21:24Aktualizacja dokonana przez:

Droga i ja 2013/2014

W trosce o zapewnienie dzieciom  bezpieczeństwa poruszania się po drogach, a także mając na uwadze tematykę związaną z eko-mobilnością wymagającą rozsądnego korzystania z transportu indywidualnego lub zbiorowego przystąpiliśmy do realizacji zadań w ramach międzynarodowego programu edukacyjnego dla szkół podstawowych „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” , którego celem jest edukowanie dzieci na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Głównym organizatorem akcji jest koncern Renault.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2014-01-01 21:25:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-01-01 21:26Aktualizacja dokonana przez:

Znajdź właściwe rozwiązanie

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2014-01-01 21:27:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-01-01 21:29Aktualizacja dokonana przez:

Opolszczyzna – kuźnią sportowych talentów 2013/2014

Projekt  zakłada przeprowadzenie testów sprawności fizycznej u dzieci w klasach I-III złożonych  z 6 prób ruchowych:

 

1. PRÓBA – „PODRZUĆ, KLAŚNIJ, ZŁAP”

2. PRÓBA – „SLALOMEM DO CELU”

3. PRÓBA – „FIKU MIKU”

4. PRÓBA – „HOP W GÓRĘ”

5. PRÓBA – „SZCZĘŚLIWIE DO CELU”

6. PRÓBA – „ODWAŻNIE – NIE UPADNIJ”

 

Uczniowie wszystkich szkół podstawowych gminy Grodków wzięli udział w projekcie. Nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzali próby, zapisując wyniki w kartach. Następnie wysłali je do koordynatora sporu zajmującego się projektem. Wyniki poddane były selekcji, dzięki czemu wyłoniono klasy wyróżniające się bardzo dobrą sprawnością fizyczną.

Dnia 19.11.2013 r. na sali gimnastycznej w Jędrzejowie,  zorganizowano dla zwycięzców festyn, podczas którego, ponownie wykonywano próby. Publiczną Szkołę Podstawową im. Gustawa Morcinka w Gnojnej, reprezentowała klasa III, z opiekunem p. Barbarą Serwata, w składzie:

Borczyk Jakub

Broda Marek

Cupek Martyna

Gajewska Katarzyna

Gasienko Klaudia

Knauer Patryk

Szymczak Katarzyna

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zawodach. Rywalizacja odbyła się zgodnie z zasadą „fair- play”. Panowała przyjazna atmosfera, dzięki czemu, uczniowie bardzo chętnie wykonywali zadania. Wyniki prób zostały przesłane do Szkolnego Związku Sportowego – „Opolskie”. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, dyplomy oraz drobny poczęstunek. Po kilku godzinach zmagań wszyscy zdrowi i zadowoleni  wrócili do szkoły.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2014-01-01 21:30:00
Data ostatniej aktualizacji: 2014-01-01 21:31Aktualizacja dokonana przez: