Uroczystości szkolne

Jasełka

Jasełka

Jasełka, które odbyły się w naszej szkole

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 03:58:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-09-11 10:34Aktualizacja dokonana przez:

Mikołajki

mikolaj

6. grudnia o poranku w naszej szkole pojawił się Święty Mikołaj i jego „elfy”, które pomagały mu w rozdawaniu prezentów. Spotkał się z dziećmi  klas I-III oraz przedszkolakami, gdyż oni najbardziej niecierpliwe wyczekiwali jego pojawienia się. Tego dnia szkoła tryskała radością, którą zawdzięczano między innymi słodkim upominkom.     Uczniowie klas IV-VI nie spotkali się bezpośrednio z Mikołajem, ale szukali go w tym roku  w Opolu. Wyrośli ze słodyczy i jednogłośnie postanowili wybrać się do kina. Jedni obejrzeli następną część filmu o Harrym Potterze, inni film animowany w 3D – „Zaplątani”.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:04:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-09-11 10:37Aktualizacja dokonana przez:

ANDRZEJKI W NASZEJ SZKOLE

a10


Stare polskie przysłowie mówi ,,Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”.

 Wigilia świętego Andrzeja, czyli popularne andrzejki od dawien dawna są tradycyjnym wieczorem wróżb. Tego dnia dziewczęta próbowały dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości. Chłopcy spotykali się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli  24 listopada. Jednak z czasem katarzynki uległy zapomnieniu. Obecnie obrzędy są połączone i obchodzone jako tradycyjne andrzejki. Stały się też idealnym pretekstem do spędzenia niezapomnianego czasu w gronie kolegów i koleżanek.

24 listopada w naszej szkole, jak co roku, obchodziliśmy andrzejki – dzień wróżb i zabaw. Przedstawiciele starszych klas wcielili się w role wróżbitów i przygotowali stoiska z wróżbami. Wszystkie pomysły okazały się bardzo ciekawe. Każdy uczeń mógł powróżyć sobie kilka razy. Czuć było zapach wosku, widać było drżące płomyki świec i dziwne cienie na ścianach. Wielu uczniów obawiało się, że wróżby mogą być niezbyt pomyślne. Okazało się jednak, że prawie wszystkie dziewczęta wyjdą kiedyś za mąż, a chłopcy znajdą swoje żony. Dzięki wróżbom dowiedzieliśmy się również, że będziemy mieli w przyszłości dużo lekarzy, nauczycieli, architektów, księży, masażystek, a nawet polityków. Podczas zabawy śmiechu było co niemiara. Kolorowe i migające światełka sprawiły, że atmosfera była pełna magii.

Dzień wróżb zakończyliśmy dyskoteką szkolną. Zabawę zaplanowali i zorganizowali członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy pracują pod opieką pani Justyny Łozy. Wszyscy wspaniale bawili się przy rytmach różnorodnej muzyki. Dziękujemy. wspaniały i pełen zagadek dzień. naszej szkole Andrzejki stają się tradycją świętowania dnia czarów i magii.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:05:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-09-11 10:38Aktualizacja dokonana przez:

11 LISTOPADA - PAMIĘTAMY

111


W poniedziałek, 08. listopada 2011 r., uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji historii na temat „11 listopada- pamiętamy” (z okazji Narodowego Święta Niepodległości).
Dzień 11 listopada jest dla Polaków symbolem miłości ojczyzny, walki o wolność, symbolem wiary i zwycięstwa.

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego.
Rozumiejąc że oddając cześć symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie, zgromadzeni na sali gimnastycznej uczniowie zachowali powagę i spokój. Po odśpiewaniu hymnu uczniowie klasy szóstej zaprosili zgromadzonych do obejrzenia montażu słowno - muzycznego, do zadumania się nad przeszłością i teraźniejszością Polski, do pomyślenia o jej przyszłości.

Lekcja przypomniała wszystkim tragiczne karty naszej historii oraz próby ratowania ojczyzny, zachowania polskości i walki o odzyskanie niepodległości. Eksponowane na kartkach daty i nazwy wydarzeń historycznych zostały w pamięci. Uczniowie wysłuchali wielu pieśni patriotycznych.
Na koniec aktorzy - współcześni uczniowie uświadomili sobie, że o zdarzeniach opowiedzianych w montażu, uczą się w szkole, że opowiadają o nich nauczyciele historii i języka polskiego. Warto więc było wsłuchać się w bieg historii, w pokoleń przemijanie. A pamięć o tych, którzy odeszli, jesteśmy winni tym, którzy przyjdą po nas.

Akademia realizowała jedno z zadań ,,Programu wychowawczego szkoły" - wychowanie patriotyczne.

Scenariusz opracowała i całość wyreżyserowała p. Barbara Pawlik-Szczepaniak wraz z uczniami klasy szóstej.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:11:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-09-11 10:38Aktualizacja dokonana przez:

„Nie dręcz mnie” - przedstawienie profilaktyczne

prof1


5. listopada 2010 roku uczniowie klas III-VI obejrzeli przedstawienie profilaktyczne zatytułowane „Nie dręcz mnie”. Aktorzy krakowskiego teatru ukazali, jak ważne są prawidłowe relacje między rówieśnikami i co bywa przyczyną ich zakłócania. Unaoczniono problem przemocy fizycznej i psychicznej, a także powszechnie występującej agresji wśród dzieci i młodzieży.
Uczniowie mogli wczuć się w sytuację ofiary i agresora, następnie wyciągnąć wnioski z zaistniałych konfliktowych sytuacji.W przedstawieniu podkreślona została współpraca rodziców i nauczycieli, która ma pomóc dzieciom w rozwiązywaniu problemów swoich wychowanków. Spektakl był dynamiczny, zawierał dużo ruchu scenicznego, co było niewątpliwie atutem dobrej gry aktorskiej.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:20:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-09-11 10:39Aktualizacja dokonana przez:

WYCIECZKA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO I UCZNIÓW KLAS I-III DO OPOLA

26. października 2010 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III uczestniczyły w wycieczce do Opola. W Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki obejrzały znakomitą bajkę Hanny Januszewskiej - „Tygrysek Pietrek” - opowieść o strachu i jego przezwyciężeniu. Ujrzały małego tygryska Pietrka, który był wystraszony, zalękniony, bał się wszystkiego, był strasznym tchórzem, za co otrzymał od dorosłych tygrysów dotkliwą karę: pozbawiły go tygrysich pasków!

Zdesperowany, odrzucony chciał za wszelką cenę odzyskać je i zdobyć dla siebie odwagę. Chciał po prostu kupić – wszak wszystko przecież jest na sprzedaż - przejść próbę w wojsku. I tu odbiera pierwszą lekcję - są rzeczy, których kupić się nie da; żeby je zdobyć, trzeba je przeżyć, doświadczyć, coś z siebie ofiarować. Tygrysek Pietrek przechodzi próbę . W sytuacji ekstremalnej okazuje się, że troska o mamę Tygrysicę wyzwoliła siłę odwagi i zamieniła małego tchórza w dzielnego i odpowiedzialnego Tygrysa, który bez dwóch zdań zasługuje na piękne paski. Bajka Hanny Januszewskiej zawiera ważkie przesłanie, bogata jest w treści pedagogiczne i psychologiczne. Dała również wiele okazji do śmiechu, dobrej zabawy i wzruszeń.

Następnym punktem wycieczki była zabawa w „Kinderplanet”. Tutaj dzieci spędziły 1,5 godziny. Radośnie spożytkowały nadmiar energii, sprawdziły swój rozwój umiejętności psycho-motorycznych ćwicząc zręczność na armatkach pneumatycznych i ceymbergajach, zwinność w „małpich gajach” na wyjątkowej, dwumetrowej zjeżdżalni, zjeżdżalniach tubowych, spiralnych, labiryntach, na ścianach wspinaczkowych i trampolinach, cieszyły się urokami „motoryzacji” na go-cardach.

Ostatnim punktem wyjazdu był oczywiście pobyt w Mc Donald’s. Dzieci przeżyły wiele ciekawych przygód, zrelaksowały się, zintegrowały z klasą, wychowawcą, przeżyły niezapomniane emocje. Z wycieczki pozostaną przeżyte wspomnienia oraz nauka, którą wynieśliśmy z przedstawienia.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:24:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:28Aktualizacja dokonana przez:

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodzono w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zebrali się w sali gimnastycznej na uroczystym apelu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, głos zabrała pani dyrektor, Elżbieta Siubiś. Złożyła życzenia gronu pedagogicznemu, pracownikom obsługi, a także przybyłym gościom- emerytowanym nauczycielom. Następnie wręczyła nagrody Dyrektora Szkoły.

Prezes ogniska ZNP, pani Z.Salami, złożyła życzenia i wręczyła upominki. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, przygotowana pod kierunkiem opiekuna SU -pani J.Łozy.

Na tle jesiennej scenografii nie zabrakło dowcipnych skeczy oraz piosenek na temat trudów pracy pedagogicznej. W interesujący sposób przywołane zostały też najważniejsze chwile z życia szkoły. Aktorzy zaznaczyli również, jak każdy sukces ucznia jest doceniany przez pedagogów. Podziękowali za ciężką pracę i trud włożony w edukację oraz wychowanie.

Po części artystycznej przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły, wręczając słodkie upominki i kwiaty.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:30:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:34Aktualizacja dokonana przez:

WYCIECZKA KLAS IV-VI DO TEATRU MUZYCZNEGO CAPITOL WE WROCŁAWIU

13. października uczniowie klas IV-VI obejrzeli niezwykle piękny spektakl na scenie Teatru Muzycznego „Capitol” we Wrocławiu.
„Czarnoksiężnik z Krainy Oz” to klasyka, która udowadnia, że tego co najważniejsze wcale nie trzeba szukać daleko – wszyscy mamy dość odwagi, rozumu i serca, by pokonać przeciwności losu, musimy tylko te cechy w sobie odkryć.

Teatralna magia podziałała na wszystkich, dzieci i dorosłych.
Zachwyciła muzyką, choreografią, baśniowymi kostiumami.
Autorzy tego genialnego przedstawienia przenieśli widza do WROCŁAWSKIEJ KRAINY OZ.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:34:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:35Aktualizacja dokonana przez:

ŚLUBUJEMY!

„Drodzy Państwo! Drogie Dzieci!

Stoją w rzędach na tej sali, oto Ci uczniowie mali.

Znane są już te postacie, chyba wszyscy rozpoznacie?”

Tymi słowami rozpoczęła się wspaniała uroczystość ŚLUBOWANIA KLASY I, która miała miejsce w dniu 1 października 2010 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły.

Pierwszoklasiści zajęli miejsce w centralnym punkcie pięknie udekorowanej sali. Miny mieli nieco przerażone. Bardzo dostojnie prezentowali się w swoich odświętnych strojach. Otuchy dodawali im wzruszeni rodzice, którzy przybyli na tę ważną uroczystość.

Impreza składała się z dwóch części: artystycznej i oficjalnej. W części pierwszej, po piosence którą zaśpiewał uczeń klasy V Kacper Janocha „Witajcie w naszej szkole”, pierwszaczki zaprezentowali przygotowaną inscenizację. Złożyły się na nią wiersze, piosenki oraz popisowy numer- znajomość języka angielskiego. W tym to języku uczniowie przedstawili się, powiedzieli jaki jest ich przysmak oraz ulubiony kolor. Starsi musieli potem ciężko się natrudzić, by odpowiedzieć na ich pytania. Przy pomocy odpowiedzieli troszeczkę po Polsku, resztę po Angielsku.

Potem nastąpiła część oficjalna: wprowadzenie pocztu sztandarowego, odśpiewanie hymnu, recytacja wiersza T. Bełzy „Kto ty jesteś”, Ślubowanie. Z uniesioną dłonią, zgodnym chórem przyrzekli:

„Być dobrymi uczniami;

Być przyjaciółmi zwierząt i roślin;

Szanować wszystkich, którzy pracują w szkole, aby było w niej dobrze;

Być dobrymi kolegami i koleżankami;

Swoją nauką i zachowaniem sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”

Po pasowaniem na ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Gnojnej, które nastąpiło z rąk Pani Dyrektor Elżbiety Siubiś, dumnych pierwszaków czekała jeszcze jedna niespodzianka – pamiątkowe dyplomy, upominki od przedszkolaków i uczniów klasy II, a od rodziców ogromne tuby ze słodyczami i poczęstunek, który czekał na nich w ich klasie. Uczniowie starszych klas i przedszkolacy otrzymali tradycyjnie talerz smakowitych ciast.

Życzymy naszym nowym uczniom: Annie Kwiatkowskiej, Zuzannie Szczudło, Julii Łozie, Tymoteuszowi Pośpiech, Jakubowi Burzawa, Dominikowi Teneta, Szymonowi Lewandowskiemu oraz wychowawczyni pani Justynie Łozie wiele radości i sukcesów.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:35:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:39Aktualizacja dokonana przez:

O KSIĄŻCE UCZYMY SIĘ OD NAJLEPSZYCH

W ramach Programu Wydarzenia Artystyczne – Priorytet 4. Literatura „O książce uczymy się od najlepszych” pani Sylwia Smoter (pracownik Biblioteki Publicznej w Gnojnej) zaprosiła uczniów klasy II i III na spotkanie autorskie z panią Beatą Ostrowiecką. Odbyło się ono 23 września 2010 roku.
Pani Beata Ostrowiecka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży, w których porusza problem tolerancji, a także akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni. Współpracuje z pismem dla dzieci „Miś”, Radiem Kraków Małopolska oraz Klubem Artystycznym Miś. Uczniowie mogli obejrzeć książki, które napisała. Wśród nich znalazły się między innymi: „Dzikoludek”, „Eliksir przygód”, „Tajemnica szkatułki”, „Lulaki, pan Czekoladka i przedszkole czyli ważne sprawy małych ludzi”, „Świat do góry nogami”, „Strychowe opowieści”. Z ciekawością wysłuchali barwnych historyjek z życia autorki, wykonali prace plastyczne według podanego instruktażu, chętnie zadawali pytania na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Niektórzy kupili książki na których w centralnym miejscu została wpisana dedykacja oraz podpis autorki. Spotkanie na długo pozostanie miłym wspomnienie dla dzieciaków. U niektórych zaiskrzyło marzenie pozostania autorem książek dla dzieci.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:40:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:44Aktualizacja dokonana przez:

SPRZĄTANIE ŚWIATA POLSKA 2010

Wzorem lat poprzednich, za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy w Grodkowie (który zaopatrzył nas w worki i rękawiczki) uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Sprzątanie Świata Polska 2010.

W dniu 16 września 2010 roku pod hasłem „Chrońmy bioróżnorodność – segregujemy odpady” zabraliśmy się do porządkowania terenu wokół szkoły, na przystanku autobusowym, w parku przyszkolnym. Akcję poprzedził apel, na którym przedstawiono w jaki sposób i jakie odpady należy segregować. Ogłoszono zbiórkę makulatury, złomu, puszek aluminiowych, kontynuację zbiórki plastikowych nakrętek.

Łącznie w akcji brało udział 120 uczniów i dzieci z oddziału przedszkolnego.

Uczestnicy akcji zebrali odpady bezmyślnie wyrzucane na łono przyrody. Wyniki akcji nie napawają optymizmem. Wydawałoby się, że systematycznie prowadzona akcja przyniesie efekty w postaci czystego środowiska. Tak się jednak nie dzieje. Proporcjonalnie do postępu cywilizacyjnego wzrasta ilość odpadów pozostawionych w miejscach do tego nie przeznaczonych. Czy oznacza to zanik wrażliwości na piękno przyrody? Postaramy się temu zapobiec.

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:44:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:48Aktualizacja dokonana przez:

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

Jeszcze niedawno słyszeliśmy tekst piosenki:

Lato, lato, lato czeka, razem z latem czeka rzeka…

Dzisiaj – 1 września, po dwumiesięcznej wakacyjnej przerwie wróciliśmy do szkoły. Inaugurację roku szkolnego poprzedziła Msza Św. odprawiona w kościele parafialnym w Gnojnej.

Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły spotkali się w sali gimnastycznej. Wprowadzono Sztandar Szkoły, odśpiewano hymn narodowy, minutą ciszy uczczono wydarzenia z września 1939 roku.

Następnie glos oddano dyrektor szkoły, pani Elżbiecie Siubiś. W swoim powitalnym przemówieniu szczególnie ciepło przywitała pierwszoklasistów. Wszystkim życzyła wytrwałości, cierpliwości, przyjaznej atmosfery i celujących ocen. i wszystkiego. W dalszej części przemówienia zapoznała z działaniami podejmowanymi przez szkołę. Pani Dyrektor przedstawiła wychowawców klas, zapoznała z organizacjami, kółkami zainteresowań. Zaznaczyła, że wszystkie poczynania czynią szkołę przyjazną, wspierającą, radosną, twórczą, bezpieczną, otwartą i opiekuńczą dla uczniów.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. w trakcie której uczestnicy z radością obejrzeli program artystyczny. Wystąpili uczniowie przygotowani przez panią Joannę Betlejewską.

Na zakończenie, zgodnie z ustalonym harmonogramem, uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Nauczyciele omówili sprawy organizacyjne, podali plan lekcji. Przeprowadzono pogadanki na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły, omówiono zasady kulturalnego zachowania

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2012-12-03 04:49:00
Data ostatniej aktualizacji: 2012-12-03 04:52Aktualizacja dokonana przez:

BAL KARNAWAŁOWY

24. stycznia odbył się bal karnawałowy. W tym dniu  sala gimnastyczna zamieniła się  w salę balową, przystrojoną balonami, delikatnymi tiulami i serpentyną. Do tańca przygrywała muzyka przygotowana przez Samorząd Uczniowski.
Dla młodszej grupy, która bawiła się od godz. 15.00 do 17.00, były utwory z repertuaru dziecięcego, a dla starszych-
od 17.00 do 19.00-przeboje dyskotekowe.

 W szkole pojawiły się księżniczki, wróżki, rycerze i przeróżne cudaki. Niektórzy byli nie do poznania, inni budzili podziw,
a niekiedy nawet lekkie przerażenie. Przybył Mikołaj (Dom Kultury Grodków), który zabawiał dzieciaki, a w przerwie rozdał wszystkim uczestnikom paczki. Humor dopisywał wszystkim. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Zabawę urozmaiciły konkursy, które jak zwykle cieszyły się ogromną popularnością.

 Znakomicie spisali się też rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech przepyszny poczęstunek. Były pączki i napoje.

 Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych. Wszyscy byli zmęczeni, ale  i zadowoleni.


 

Autor: b/d
Data wytworzenia informacji: b/d
Opublikował: PSP Gnojna
e-mail: pspgnojna@grodkow.pl
Data publikacji: 2013-05-07 21:22:00
Data ostatniej aktualizacji: 2013-05-07 21:47Aktualizacja dokonana przez: