Trzeciego września odbył się w naszej szkole apel z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2012/2013.
Po mszy świętej, która poprzedzała tę uroczystość, wszyscy uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi zebrali się w sali gimnastycznej.
Powitaliśmy nowych uczniów. Pani dyrektor życzyła nam powodzenia w nauce oraz przedstwiła sprawy organizacyjne szkoły. Koleżanki, prowadzące apel, przypomniały o ważnych dla naszego kraju rocznicach.
Po apelu odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Justyny Łozy.
Recytowane wiersze, śpiewane piosenki, inscenizacje przypomniały nam o tym, że minęły już wakacje, a rozpoczęła się nauka.
Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich klasopracowni, gdzie rozmawiali na temat bezpieczeństwa, poznali plan zajęć, wymienili się wspomnieniami z wakacji.
W piątek 12. października odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z klas pierwszych. Po południu wszystkie pierwszaki w strojach galowych wraz ze swoimi rodzicami przybyły do szkoły.
Do auli weszło dwunastu uczniów z wychowawcą.
Pani Dyrektor Elżbieta Siubiś serdecznie powitała wszystkich, a następnie oddała głos dzieciom – bowiem to one były bohaterami spotkania.
Pierwszaki wraz z uczniami klas starszych przygotowali program artystyczny. Aktorzy wcielili się w role dzieci, zdających egzamin na ucznia. Zdając wyśmienicie egzamin, w prezencie otrzymali: pracowitość, sumienność, mądrość, odwagę, przyjaźń, chęć do zabawy. Pierwszaki, dziękując, śpiewały piosenki, recytowały wiersze.
Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły wychowawca klasy czytał tekst ślubowania, a dzieci powtarzały słowa. Każdy uczeń był osobiście pasowany na ucznia przez Panią Dyrektor „zaczarowanym ołówkiem”. Otrzymali pamiątki od starszych kolegów, książeczkę SKO od opiekuna pani E. Lorczyk oraz ogromne tuby od rodziców.
Był to niezwykły moment. Uczniowie byli tym faktem bardzo przejęci. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić.
Po tylu wrażeniach w klasie czekała na dzieci miła niespodzianka. Rodzice, chcący, by ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek, którym obdarowano wszystkich uczniów szkoły oraz przedszkolaków. Było bardzo miło i serdecznie.
Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.
14. października to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania
i kształcenia. W tym roku dzień ten przypadł w niedzielę, więc naszą uroczystość obchodziliśmy
12. 10.2012 roku (piątek).
Przepiękną laurką przygotowaną na tę okoliczność był niewątpliwie występ uczniów naszej szkoły, którzy przygotowali program artystyczny pod kierunkiem p. J. Łozy.
W uroczystości przygotowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej uczestniczyli zaproszeni goście, emerytowani i obecni nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie.
Część oficjalna uroczystości rozpoczęła się od ceremonii wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły - pani Elżbieta Siubiś pełniąc honory gospodarza imprezy.
Po przemówieniu Dyrektora życzenia wszystkim pracownikom oświaty złożyła przewodnicząca Rady Rodziców
p. Adriana Łoza.
Po części oficjalnej uroczystości nastąpił program artystyczny, w którym wystąpili uczniowie. Obejrzeliśmy humorystyczną inscenizację, nie zabrakło także rock and rolla, bluesa, samby... Poprzez słowo, śpiew i taniec uczniowie wyrazili swoją wdzięczność i szacunek wszystkim nauczycielom. Przedstawienie wypadło znakomicie. Zachwyt budziły stroje występujących uczniów, swoboda,
z jaką poruszali się oni po scenie, jak również dekoracja i muzyka. Program artystyczny stanowił niewątpliwie najpiękniejszy bukiet życzeń dla Nauczycieli, Pedagogów, Pracowników Oświaty, a gromkie brawa i owacje na stojąco były dowodem uznania za piękny występ.
Dzień Edukacji Narodowej zakończył się spotkaniem przy kawie. Były rozmowy, wspomnienia, miłe słowa.
23. listopada uczniowie klas III-VI obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt."Internetowa pułapka". Spektakl poruszał temat Internetu, komunikowania się z ludźmi poprzez sieć internetową, korzystania
z popularnych portali społecznościowych. Z jednej strony pokazywał Internet jako kopalnię wiedzy, umożliwiający komunikację z mieszkańcami całego świata, z drugiej strony-Internet niosący zagrożenia, pokazujący sceny przemocy, pornografię, zachęcający do popełniania przestępstw(anonimowość internautów stwarza możliwości oszukiwania czy dręczenia innych ludzi - stalking).
Aktorzy prosili dzieci o rozsądne korzystanie z Internetu, przestrzegając przed ludźmi, którzy mogą wyrządzić im krzywdę.
„Na andrzejki w końcu listopada
ulać coś z wosku wypada”
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji
i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść
w świat marzeń i fantazji.
Dzieci często zastanawiają się, co ich w życiu spotka, planują i marzą. Z niecierpliwością oczekują na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem. W tym roku szkolnym nastąpił on 28. listopada, a organizacją zajęła się pani B. Serwata, nauczyciel wychowania fizycznego z opiekunem Samorządu Uczniowskiego, panią J.Łozą.
Są różne sposoby, żeby dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. W sali gimnastycznej, specjalnie przygotowanej na tę uroczystość, czekały wróżki, klauni, postaci z bajek, które przygotowały wróżby. W trakcie wróżenia grała muzyka, przerywana chwilami, kiedy to odbywały się konkursy, które włączyły wszystkich do wspólnej zabawy i zapewniły wiele atrakcji.
Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia na cześć świętego Mikołaja, biskupa Miry. Według zwyczaju i wierzeń, tego dnia Mikołaj obdarowuje dzieci prezentami. Zazwyczaj jest to już w nocy z 5-go na 6-go grudnia, kiedy pod poduszkę ukradkiem podkłada prezenty lub umieszcza je w wełnianej skarpecie czy bucie.
Mikołaj nie zapomniał także o nas. Przybył w towarzystwie księdza proboszcza Wiesława Drygały z prezentami dla każdej klasy. Najpierw odwiedził najmłodszych, dzieci z oddziału przedszkolnego, następnie udał się do sali gimnastycznej,
gdzie czekali na Niego uczniowie klas I – VI. Bardzo miło został przyjęty przez wszystkich. Wysłuchaliśmy historii
o Mikołaju. Każda klasa, zanim otrzymała paczki, zaprezentowała wiersz lub piosenkę. Miło jest otrzymywać prezenty,
a jeszcze milej jest móc obdarowywać innych, dlatego pamiętajmy o wszystkich, którzy takiej pomocy potrzebują.
I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!!!
Dziękujemy Mikołajowi, że o nas pamiętał, do zobaczenia już wkrótce, 24. stycznia 2013 roku, na zabawie karnawałowej.
Społeczność uczniowska i grono pedagogiczne 21. grudnia 2012 roku mogło obejrzeć bożonarodzeniowe jasełka pod tytułem „Ten szczególny dzień się budzi”
Uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, Trzej Królowie, Pasterze, Anioły. Dzieci razem śpiewały kolędy i pastorałki. Przygotowane przez uczniów przedstawienie wprowadziło wszystkich w bożonarodzeniowy nastrój.
Kiedy artystyczna część dobiegła końca, ksiądz proboszcz Wiesław Drygała przeczytał fragment
z Pisma Świętego, nawiązujący do narodzin Chrystusa. Po wspólnej modlitwie zaśpiewaliśmy kolędy,
a następnie podzieliliśmy się opłatkiem, składając życzenia.
13. stycznia jasełka mogli obejrzeć mieszkańcy wsi w kościele w Gnojnej.
Są takie dwa dni w roku, w których obdarzamy szczególnymi dowodami miłości i szacunku - babcie
i dziadków. Z okazji Ich święta 21. stycznia 2013 roku zostali zaproszeni do szkoły na specjalnie przygotowaną akademię.
Do szkoły licznie przybyli szacowni goście, by podziwiać występy wnucząt. Przywitała ich ciepłymi słowami dyrektor Elżbieta Siubiś. W imieniu swoim i wszystkich pracowników szkoły złożyła serdeczne życzenia.
W pięknie udekorowanej sali dzieci przedstawiły program artystyczny.
Specjalną niespodzianką dla zaproszonych gości było przedstawienie jasełkowe pt: „Ten szczególny dzień się budzi”, w którym zdolności aktorskie pokazali uczniowie należący do kółka teatralnego.
Po spektaklu dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie nie biorący udziału w jasełkach zadeklamowali wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe. Każdy członek społeczności uczniowskiej mógł zaprezentować się przed swoimi dziadkami.
Babcie i dziadkowie zostali również obdarowani własnoręcznie wykonanymi laurkami.
W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali dla swoich pociech przepyszny słodki poczęstunek. Były pączki i napoje.
Tegoroczny bal przebierańców należał do udanych. Wszyscy byli zmęczeni, ale i zadowoleni.
W okresie ferii zimowych zorganizowano wyjazd do kina i na pływalnię. We wrocławskim Multikinie Arkady uczestnicy obejrzeli film pod tytułem „Prawie jak gladiator”( oczywiście w 3D), a w strzelińskiej pływalni „Granit” spędziły półtorej godziny. Dzieci mogły poczuć się jak rybki, pluskając się w ciepłej wodzie w basenie. Po tych wszystkich wojażach udały się na posiłek do Mc Donalds. Zmęczeni, ale zadowoleni czekali na kolejne dni.
Czas wolny, w kolejnych dniach ferii, dzieci mogły spędzić w bibliotece szkolnej. Pani bibliotekarka zorganizowała zajęcia plastyczne, między innymi - „Walentynowy zawrót głowy” , „Lepimy bałwana”. Każdy mógł wziąć udział w grach i zabawach ruchowych oraz planszowych.
Na pewno te dni były radosne, niezwykłe i pełne wrażeń, długo pozostaną w pamięci. Następny dłuższy wolny czas to wakacje, ale one dopiero za 5 miesięcy. Teraz musimy się wziąć do nauki, aby nasze cenzurki były z czerwonym paskiem.
Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi
od
św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.
Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem).
Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem, a często i miłosnym wyznaniem. Ze świętem łączy się również zwyczaj obdarowywania partnera walentynkowymi upominkami w postaci kwiatów, słodyczy, pluszowych maskotek.
Pomalutku zbliża sie wiosna, a wraz z nią po raz kolejny mamy okazję obchodzić Dzień Kobiet.
8.marca, właśnie z tej okazji, chłopcy z naszej szkoły pod kierunkiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego p. J Łozy przygotowali wspaniałą niespodziankę dla pań: wierszyki i ręcznie wykonane upominki.
Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych w życiu zdarzeń…, to i wiele innych ciepłych słów usłyszałyśmy od naszych mężczyzn. Mężczyźni oczywiście odśpiewali również Paniom w tym szczególnym dniu „Sto lat”. Wszystko odbyło się w bardzo miłej atmosferze.
W każdej klasie, a nawet w oddziale przedszkolnym, panowie zaangażowali się na poważnie – zorganizowali kwiaty, słodkości. Żadna kobieta nie wyszła z klasy bez kwiatka lub czekolady.
Jeszcze raz, wspaniałym kobietom życzymy samych dobrych chwil, nie tylko tego dnia!
12. marca 2013 roku odbyło się spotkanie oddziału przedszkolnego i klas I-VI z pracownikami policji.
O zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, bezpieczeństwie w szkole i w domu opowiedzieli dzieciom:
sierżant sztabowy Henryk Kałuża oraz starszy aspirant Grzegorz Ślimak.
Spotkanie zorganizowane było w ramach prowadzonej przez policję akcji "Bezpieczna droga do szkoły". Działania te mają na celu propagowanie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży oraz uświadomienie zagrożeń, jakie mogą spotkać najmłodszych na drogach..
Funkcjonariusze opowiedzieli dzieciom, jak bezpiecznie dotrzeć do szkoły oraz o jakich przepisach drogowych trzeba wtedy pamiętać.
Dzieci na pewno zapamiętają dobre rady gości, które mówiły o:
- prawidłowym przejściu przez jezdnię,
- niebezpieczeństwach grożących na drodze,
- wyposażeniu w ubiory i elementy odblaskowe,
- konieczności przestrzegania wyznaczonych miejsc do zabawy; z dala od jezdni.
Uczniowie dowiedzieli się też, iż kierować samodzielnie rowerem po drodze publicznej mogą wówczas, gdy zdobędą kartę rowerową. Dokument ten można uzyskać w szkole, po ukończeniu 10 lat i zdaniu egzaminu z przepisów ruchu drogowego. W przeciwnym razie muszą być pod opieką osoby dorosłej. Dowiedzieli się także o czym muszą pamiętać, aby mogli spokojnie uczyć się w szkole, a także jak zachowywać się i czego unikać będąc w domu.
Rozmowa z panami policjantami była dla dzieci dużą atrakcją i dlatego chętnie poznawały zasady ruchu drogowego,
a na koniec spotkania każde dziecko otrzymało odblask.
Spotkania z policjantami to już w naszej szkole właściwie tradycja.
Od wielu lat w naszej szkole, zgodnie z tradycją uroczyście świętujemy nadejście wiosny. Często ten dzień jest dla uczniów okazją do wagarów. Jednak wychowankowie naszej szkoły wiedzą, że to szczególne święto można spędzić inaczej. W radosnych nastrojach, po lekcjach, „wyszliśmy z ławek”, by powitać te pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.
Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski, wychowawcy klas oraz oddziału przedszkolnego przygotowali dzieci do występów.
Uroczystość zgromadziła uczniów w specjalnie przygotowanej na tę okazję, sali gimnastycznej. Na początku przedstawiciele Rady S U, jako konferansjerzy imprezy, wprowadzili wszystkich w nastrój i tematykę spotkania. Przedstawili tradycje związane z obchodami witania tej przepięknej, (długo oczekiwanej w tym roku) pory roku.
Czytane teksty przeplatane były scenkami rodzajowymi o tematyce wiosennej oraz dowcipnymi skeczami.
Następnie na scenie prezentowały się poszczególne klasy z przygotowanym programem artystycznym, na który złożyły się wiersze, inscenizacje, piosenki. Uczniowie przebrani za kwiaty, ptaki tańczyli, śpiewali oraz recytowali wiersze. Wytworzyła się szczególna atmosfera. Znane piosenki śpiewane były przez całą społeczność uczniowską.
Ostatnim punktem programu było wyjście barwnym korowodem z Marzanną do mieszkańców wsi. Tradycyjnie słomianą kukłę zrobili najstarsi uczniowie, czyli klasa VI. Korowód zdobiły wiosenne kwiaty zrobione przez każdego ucznia
z kolorowych bibuł oraz maik, który niosły przedszkolaki.
Całe spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń.
Witaj Wiosno!
Dzień Ziemi na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości szkolnych. Jest to dobra okazja do zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią. 22. kwietnia 2013 roku odbył się apel pod hasłem „Ziemia woła SOS.” Program artystyczny przygotowali uczniowie kl. I-III pod kierunkiem p. Joanny Betlejewskiej – opiekuna SK Gaja, opiekuna SK LOP – p. Zuzanny Salami oraz opiekuna SKO – p. Edyty Lorczyk.
Celem apelu było: zwrócenie uwagi na sprawy związane ze stanem środowiska naturalnego i jego ochroną, uświadomienie konsumentowi jego współodpowiedzialności za opakowania towarów i wpływu na ich istnienie na rynku, a także kształtowanie postaw i nawyków proekologicznych, metodami niekonwencjonalnymi.
Na tle zniszczonego i zaśmieconego lasu mali artyści, którzy wcielili się w postaci leśnych zwierząt, przedstawili publiczności najważniejsze zasady dotyczące ochrony środowiska. Przestrzegali przed zgubnymi skutkami braku troski o Ziemię i zachęcali, by razem z nimi zagrać w zielone. Warto pamiętać o zielonym - nie tylko od święta. Troska o planetę jest przecież obowiązkiem każdego człowieka.
Opiekun SKO wręczył nagrody dla uczniów, którzy najlepiej oszczędzali w marcu, poinformował o wynikach przeprowadzonej akcji „Rozsądne dzieci kontra elektrośmieci”. W zbiórkę zaangażowali się nauczyciele z dziećmi, mieszkańcy sołectwa. Zebrano około 4 ton
elektrośmieci.
Warto wspomnieć, że kilka dni przed apelem uczniowie klas III-VI (18.04.2013) uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych na temat elektroodpadów. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach dzięki którym dowiedziały się jakie zagrożenie stanowią elektroodpady dla zdrowia człowieka jak i środowiska naturalnego.
Już po raz dziesiąty - można powiedzieć, że tradycyjnie - odbył się w naszej szkole Piknik Rodzinny. Zebraliśmy środki finansowe, dzięki którym zakupiliśmy kawę, herbatę, napoje oraz kiełbaski.
Ta niezwykle ciepła, familijna impreza, pomimo zmiennej i niepewnej pogody, przyciągnęła do szkoły rzesze uczniów z rodzicami, młodszym i starszym rodzeństwem.
Podczas pikniku swój program artystyczny zaprezentowali przedszkolacy oraz uczniowie. Dla rodziców były piosenki, wiersze i sceny kabaretowe, „z życia wzięte”. Do występów dzieci przygotowały się pod kierunkiem swoich wychowawców. Warto podkreślić odpowiedni dobór scenariusza uroczystości, za sprawą którego została stworzona atmosfera radości i wdzięczności. Niewielu rodziców potrafiło powstrzymać ulatujące łzy szczęścia i dumy ze swoich pociech. A to rzadki widok na szkolnych przedstawieniach. Ten dzień to nasza wspólna, szkolna rozrywka, okazja do spotkania i integracji, zaprezentowania wdzięczności rodzicom. Jest to jednocześnie świetna okazja do rozmów na wiele nurtujących nas problemów.
Cała ta wielce wspaniała i atrakcyjna impreza mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu dzieci, nauczycieli, wychowawców oraz pracowników obsługi. Dziękujemy!
31. maja 2013 roku odbyła się wycieczki krajoznawcza dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III do Dąbrówki Dolnej, starsi uczniowie pojechali do Strzelina do Aquaparku „Granit”.
Uczestnicy wycieczki do „Wioski Indiańskiej - Hocioka” na moment przenieśli się na Dziki Zachód i stali się wojowniczymi Indianami. Zdobyli szeroką wiedzę na temat życia i kultury dumnego narodu Czerwonoskórych, ich tańców, pieśni, obrzędów i ceremoniałów tego ciekawego narodu. Obejrzeli wiele replik indiańskiego rękodzieła, które stanowią na terenie naszego kraju jedną z większych kolekcji. Dzieci stały między tipi, trzymały w ręku łuk, próbowały upolować "bizona", zmierzyły się w indiańskich konkurencjach. Na zakończenie miały poczęstunek, którym były kiełbaski oraz napoje.
Dzieci wróciły do domu rześkie i zdrowsze, a co najważniejsze bogatsze w wiedze o kulturze Indian i radosne ze spędzonego w niesamowitej atmosferze czasu.