1. września 2014 roku- uczniowie naszej szkoły rozpoczęli nowy rok szkolny. Punktualnie o godzinie 9.00 (po mszy świętej, którą odprawił ksiądz Wiesław Drygała) uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice zebrali się w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziły konferansjerki (Aleksandra Szczutowska i Amelia Psiurska). Przywitały dyrekcję, nauczycieli wszystkich zgromadzonych uczniów szkoły oraz rodziców.
Inaugurację roku szkolnego rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego oraz uczczono minutą ciszy w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Oddając hołd poległym w obronie Ojczyzny. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – Elżbieta Siubiś, która życzyła wszystkim wytrwałości w nowym roku szkolnym. Serdeczne słowa skierowała do najmłodszej braci uczniowskiej, pierwszoklasistów, życząc im radosnych chwil.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna, którą przygotowali uczniowie z klas III-VI, pod kierunkiem pani Barbary Serwaty.
Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! W związku z tym, uczniowie klas I-III, już po raz drugi, wzięli udział w akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”.
Na kilka dni przed akcją wychowawcy z klas I-III poinformowali dzieci, o planach zorganizowania wspólnego śniadania, po to, aby mogły się przygotować oraz porozmawiać o tym między sobą i w domu z rodzicami. W dniu akcji, 8 listopada, ławki w klasach zamieniły się w bufety. Przyniesione produkty ułożono w dużych paterach na zaaranżowanym bufecie jako kolorowe wyspy – wyspa owocowa (winogrona, mandarynki, jabłka), wyspa warzywna (marchewka, sałata, rzodkiewka, ogórki, pomidory). Oprócz bufetu na środku sali stanął duży stół (złączony z kilku ławek) przykryty obrusem. Na wspólnym stole, który został przepięknie przystrojony, znalazły się talerzyki, plastikowe widelce, papierowe serwetki i soki w kartonikach. Zanim rozpoczęła się konsumpcja smakołyków panie objaśniły dzieciom, co się znajduje na każdej z wysp i dlaczego te produkty należy jeść na śniadanie, aby dało ono moc na cały dzień. Zapoznały dzieci z 12 zasadami prawidłowego żywienia. Potem zachęciły do odwiedzenia każdej wyspy
i skomponowania swojego ulubionego śniadania tego dnia. Pomysły dzieci na wykonanie kanapek były niesamowite. Przybrały postaci zwierzątek, ludzików itp. Wyglądały bardzo apetycznie.
Aż przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem pałaszują kolorowe kanapki przygotowane przez siebie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być zasiadanie przy jednym stole z kolegami i koleżankami. Po zakończeni posiłku zachęcono dzieci do narysowania wspólnego śniadania – co im się najbardziej podobało. Powstała wystawa, która jeszcze przez jakiś czas będzie przypominała o akcji, a także konieczności jedzenia śniadania każdego dnia.
DZIAŁANIA DLA ZIEMI
22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszej szkole działania dla najbliższego środowiska rozpoczęliśmy dużo wcześniej stwarzając naszym uczniom nieograniczone możliwości edukacyjne. Oto niektóre z nich:
o Pierwszy zorganizowaliśmy happening. Przemaszerowaliśmy z transparentami:
Szanuj przyrodę! Bądź obrońcą drzew! „ O drzewa trzeba dbać, aby życie mogło trwać”. „Los Ziemi w naszych rękach” „Ziemia potrzebuje naszej pomocy! Sadźmy drzewa! Sadźmy drzewa dla siebie, dla naszych dzieci, dla Ziemi! przez wieś Gnojna aż do lasu. Ten sposób jest trochę inny, ale ciekawy – wzbudza zainteresowanie mieszkańców. I oto nam chodziło. Zainteresować społeczność wsi Gnojna losami naszej planety Ziemi, środowiskiem w którym żyją.
o W drodze do lasu „SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT”. Nie było czasu na zastanowienie się nad losem naszej planety – tylko na aktywne działanie. A było co zbierać. Tak dużo śmieci dookoła. Te nasze działania to prezent dla Ziemi. Inni szkodzą, a my „MALI PRZYRODNICY” dbamy o jej los. Wiemy, że Ziemia potrzebuje naszej pomocy.
o W lesie posadziliśmy symboliczne drzewko. Była to sosna. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy słów leśnika na temat prawidłowego sadzenia drzew, opieki i właściwej pielęgnacji sadzonek. Złożyliśmy uroczyste ślubowanie, że będziemy przyjaciółmi przyrody i będziemy dbać o wszystkie drzewa, nie tylko te posadzone przez nas.
o W ramach projektu „MISJA PRZYRODY” uczniowie klas IV – VI mieli okazję poznać proces produkcji papieru oraz samodzielnie go wytworzyć w Dusznikach Zdrój. Teraz więc doskonale rozumieją znaczenie efektywnego wykorzystania kartek i zbierania makulatury. Oszczędzanie papieru, tak samo jak wody i energii, jest najprostszym przejawem dbałości o środowisko naturalne i świadomość ekologiczną.
o Uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami przygotowali wiersze, piosenki
tematycznie związane z drzewami, które przedstawiły podczas apelu. Ogromna
dekoracja sali wzbudzała zaciekawienie. Mieliśmy w sali gimnastycznej prawie
prawdziwy las. Członkowie Szkolnego Koła LOP i Klubu Gaja przygotowali gazetki
tematyczne.
o Kolejnym jakże ważnym działaniem było przystąpienie do ogólnopolskiej akcji „Dni Przyjaciół Lasu” pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego. Akcja miała na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży proekologicznych zachowań, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy o polskich lasach. Z tej okazji uczniowie przystąpili do konkursów plastycznych oraz do wykonania prezentacji multimedialnych.
o Uczniowie klas I, II i III razem z rodzicami oraz pomocą wychowawców przygotowali
oraz bardzo sprawnie przeprowadzili zajęcia w oparciu o rebusy, krzyżówki, gry
planszowe, dzięki temu mogli uczyć się, które zachowania są dobre dla lasu, przyrody
i drzew, a które im szkodzą.
Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za przyszłość Ziemi, tak jak każdy z nas odpowiedzialny jest za własne życie. Różnorodne działania dla środowiska – to działania dla nas samych i przyszłych pokoleń.
Joanna Betlejewska
2 września gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Komisariatu Policji w Grodkowie - panów: st. asp. Grzegorza Ślimaka oraz sierż. sztab. Łukasza Tołoczko, którzy spotkali się z uczniami klas I – III. Głównym celem przybycia policjantów była pogadanka na temat poruszania się po drogach i zachowania w stosunku do nieznanych nam osób. Dzieci chętnie słuchały rad, brały udział w rozmowie. Przypomniano zasady bezpiecznego zachowania na drodze, treści związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, nawykiem zapinania pasów, noszenia kamizelek lub elementów odblaskowych, przechodzenia przez jezdnię w miejscach dozwolonych.
W piątek 5. września naszą szkołę odwiedziło Mobilne Planetarium Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji z Opola. Wykwalifikowana kadra zaprezentowała uczniom projekt edukacyjny, dzięki któremu dzieci mogły zgłębiać swoją wiedzę na temat Wszechświata, historii Kosmosu i możliwości jego podboju. Ponadto omówione zostały ciekawostki
o największych odkrywcach, w tym m.in. Mikołaju Koperniku.
Ogromny przenośny namiot sferyczny, który rozłożony został w sali gimnastycznej dostarczył sporo „kosmicznych wrażeń”. Naszym zdaniem to idealne narzędzie edukacyjne, umożliwiające zobaczenie i zrozumienie zjawisk astronomicznych, które zazwyczaj obserwujemy z Ziemi i tych widzianych jedynie przez teleskopy.
Najmłodsi uczniowie w sposób przyjemny i z zaciekawieniem poznali Układ Słoneczny, z kolei dla starszych była to okazja do pogłębienia i usystematyzowania swojej dotychczasowej wiedzy o Kosmosie oraz odbycia cudownej podróży po niebie.
Wybór nowego opiekuna SU oraz wybory do RSU w PSP w Gnojnej odbyły się 9. września 2014 roku. W głosowaniu brali udział uczniowie klas II-VI oraz nauczyciele. Startowało 15 kandydatów z klas IV-VI, a na opiekuna 7 nauczycieli.
Do Rady Samorządu Uczniowskiego weszli:
Z wyłonionej grupy ukonstytuowała się Rada Uczniowska, funkcję przewodniczącej pełnić będzie - Aleksandra Szczutowska, zastępcy – Amelia Psiurska, sekretarza – Julia Łoza.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została pani Barbara Serwata, która otrzymała 20 głosów, co stanowi 36% poparcia.
16. września w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki i Technologii” –RCRE, uczniowie z klas I-VI uczestniczyli w wycieczce do Teatru Lalek i Aktora im. A. Smolki
w Opolu. Dzieci brały udział w trzech zajęciach teatralnych, lalka, maska, rekwizyt, które prowadzili aktorzy. Celem warsztatów było rozwijanie kreatywnego myślenia, pobudzenie wyobraźni uczniów, ukierunkowanie na rozmowę, dociekanie, analizowanie, eksperyment, zabawę, a przede wszystkim na chęć bliższego poznania otaczającego nas świata, zgłębienia potencjału regionu w celu lepszego utożsamienia się z nim z pracą aktora. W drugiej części wycieczki obejrzeli spektakl „Psiakość”, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród publiczności. dużo muzyki, dobrej zabawy i poczucia humoru – spotkało się z pozytywnym odbiorem.
Sprzątanie Świata to społeczna kampania ekologiczna, która inspiruje i stymuluje społeczności ze wszystkich zakątków naszego globu do działań mających na celu zachowanie czystości oraz utrzymanie dobrego stanu środowiska naturalnego lub jego poprawę. My też przyłączyliśmy się do tej kampanii. 19. września 2014 roku nasi uczniowie pod opieką wychowawców po skończonych zajęciach sprzątali teren wokół szkoły oraz przystanku autobusowego. Akcję zorganizowało SK LOP, którego opiekunem jest pani Z. Salami oraz Klub Gaja opiekun pani J. Betlejewska. Worki oraz rękawice zasponsorował Urząd Gminy Grodków.
Z okazji Waszego Święta - my, dziewczyny, życzymy każdemu chłopakowi:
Dziewczyny - tylko tej najfajniejszej,
Ciastek - tylko tych najsłodszych,
Samochodów - tylko tych najszybszych,
Zabaw - tylko najweselszych,
Przygód - tylko najciekawszych,
.... i butów - takich, co najlżejsze,
w których wszędzie mógłbyś dotrzeć!
Dzień Chłopaka to pierwsza w roku szkolnym impreza dla naszych uczniów. To również pierwsza okazja, by nowo wybrany Samorząd Szkolny pokazał swoje zdolności organizacyjne. Święto Chłopka obchodzimy w Polsce 30 września, ponieważ jest to uroczystość dość młoda, obchodzona jest na całym świecie w różnych dniach. W naszej szkole każda klasa świętowała indywidualnie. Dziewczęta przygotowały ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły im najserdeczniejsze życzenia. Dodatkowo
w każdej klasie był przygotowany słodki poczęstunek, który umilił obchody.
Opiekunki samorządu wszystkim chłopcom i panom wręczyły serduszka oraz złożyły życzenia. Tego dnia atmosfera w szkole była bardzo miła.
Co roku w Polsce 16 października obchodzony jest Dzień Papieża Jana Pawła II, przypadający w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W tym roku przypadał na niedzielę 12 października. Hasłem przewodnim tegorocznego XIV Dnia Papieskiego było „Jan Paweł II - świętymi bądźcie!” Dzień Papieża został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi w 2001 roku. Data ta nie jest przypadkowa, gdyż 16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła, jako pierwszy Polak został wybrany Papieżem. W tym dniu również, 16 października 2002 roku, Jan Paweł II wprowadził do Różańca Tajemnice Światła.
Z okazji Dnia Papieskiego 17. października Samorząd Uczniowski, pod kierunkiem opiekuna pani Barbary Serwaty, przygotował prezentację multimedialną. Rozpoczęła się przypomnieniem fragmentów życiorysu Jana Pawła II, który staje się wzorem i nauczycielem. Przez swój przykład uczy, że trzeba wierzyć, działać, a w końcu modlić się. Szczególny nastrój przedstawienia wywołała odśpiewana przez wszystkich uczestników „Barka”, ulubiona pieśń PAPIEŻA-POLAKA.
14. października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Święto to obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej właśnie 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: emerytowani nauczyciele szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców.
Uroczysty apel odbył się w sali gimnastycznej, która na ten dzień przybrała odświętny wygląd. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Siubiś. Złożyła życzenia nauczycielom, pracownikom oświaty i emerytom. Dzień Edukacji Narodowej to również okazja do wręczenia nagród i odznaczeń. Pani Dyrektor wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom obsługi. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Wiele ciepłych słów uznania w stosunku do dyrekcji, nauczycieli i pracowników szkoły oraz życzeń padło z ust przewodniczącej Rady Rodziców. Były kwiaty i kosz słodyczy.
Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów. Przeplatały się wiersze, piosenki, humorystyczne scenki o szkole. Przygotowania uczniów trwały od kilku dni pod czujnym okiem opiekuna Samorządu Uczniowskiego, Pani Barbary Serwaty. Przedstawienie podobało się wszystkim, o czym świadczyły gromkie brawa i słowa uznania.
Impreza zakończyła się poczęstunkiem i spotkaniem towarzyskim wszystkich pracowników szkoły, emerytów i rodziców.
14. października 2014 roku w szkole od samego rana panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło uroczyście. Pierwszoklasiści przygotowywali się do niego od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.
Konferansjerami uroczystości były: przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Aleksandra Szczutowska i jej zastępca - Amelia Psiurska, Przywitały zaproszonych gości, dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz rodziców i uczniów. Przeprowadziły egzamin wiedzy
i umiejętności przystępujących do pasowania. Poprawne wykonanie zbliżało je do pasowania na uczniów. Zdający zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie, błysnęli talentem, popisując się wiedzą o Polsce, znajomością przepisów ruchu drogowego. Znali prawa i obowiązki uczniów, pokazali, że przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód gotowości do sumiennej pracy w szkole. Pięknie zaśpiewali piosenki, tańczyli.
Po zakończonej części artystycznej wychowawca w imieniu uczniów, zwrócił się do pani dyrektor, nauczycieli i starszych uczniów o przyjęcie dzieci do grona społeczności szkolnej. „Owszem, owszem, tak, tak, tak” brzmiała odpowiedź.
W końcu nadeszła najważniejsza chwila. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom
i nauczycielom. Odcisnęli kciuk na akcie ślubowania. Po tym wydarzeniu pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła, dotykając ołówkiem ramion swoich podopiecznych. Życzyła sukcesów w nauce oraz zapewniała
o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole i poza nią.
Po części oficjalnej dzieci z przedszkola, klasy II i III wręczyły upominki dla pierwszaków, a ogromne tuby wypełnione po brzeg słodyczami otrzymali od rodziców. Następnie była chwila dla reporterów na pamiątkowe zdjęcia grupowe, indywidualne. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Pełni wrażeń, w towarzystwie wzruszonych rodziców, uczniowie I klasy udali się do domów. Ten dzień na długo zostanie w ich pamięci.
Przyjęci do grona uczniów:
Wychowawca mgr Joanna Betlejewska
29 października uczniowie klas I-VI uczestniczyli w wycieczce do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Mieli niecodzienną okazję obejrzeć spektakl pt. „Opowieści
z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa”. To inscenizacja książki C.S. Lewisa „Opowieści
z Narnii", która należy do grupy lektur szkolnych.
Głównymi bohaterami przedstawienia byli Łucja, Piotr, Zuzanna i Edmund. Już pierwsza scena wzbudziła w nas zachwyt. Razem z aktorami znaleźliśmy się w starej, angielskiej bibliotece, której półki wypełnione były ogromną ilością książek. Zastanawialiśmy się, czy są one prawdziwe? Kiedy Łucja otworzyła drzwi starej szafy, wkroczyliśmy w magiczny świat Narnii. Zimowy las wyczarowany został za pomocą światła i projekcji filmowych. Pierwsze pojawienie się Białej Czarownicy i jej dworzan zrobiło na nas ogromne wrażenie, a zwłaszcza ich niesamowite kostiumy. Najbardziej podobały nam się efekty specjalne, które tworzyły fascynujące i urzekające sceny spektaklu. Wielkim atutem przedstawienia była również przepiękna i budująca klimat muzyka.
Spektakl wywarł na nas ogromne wrażenie. Miłe wspomnienia pozostaną w pamięci uczniów na długo.
Nasza szkoła, również w tym roku, przyłączyła się do akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Wypada ona 8 listopada, w tym roku jest to sobota, więc zorganizowaliśmy ją w piątek (7. listopada). Klasy I - III zorganizowały wspólne śniadanie. Przy wsparciu rodziców i wychowawców przygotowaliśmy zdrowy posiłek. Na wspólnym stole, który został przepięknie przystrojony jesiennymi kompozycjami, znalazły się talerzyki, plastikowe widelce, papierowe serwetki, składniki, soki w kartonikach. Zagościły także owoce i warzywa. Dzieci z przygotowanych produktów robiły pyszne, kolorowe kanapki, sałatki, pasty.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Omówiliśmy piramidę żywieniową i zasady prawidłowego odżywiania.
Przyjemnie było patrzeć jak uczniowie z apetytem pałaszują kolorowe kanapki, sałatki przygotowane przez siebie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin.
Wspólne przygotowywanie i spożycie śniadania sprawiło dzieciom wiele przyjemności. Uczniowie nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie dla funkcjonowania organizmu.
Po zakończeni posiłku zachęcono dzieci do narysowania wspólnego śniadania – co im się szczególnie podobało.
Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.
"Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem, Na którym z lochu, co był twą stolicą sto lat, Swym własnym dźwignęłaś się duchem."
7.listopada odbył się uroczysty apel poświęcony najważniejszemu polskiemu świętu narodowemu. Apel z okazji Święta Niepodległości został przygotowany przez uczniów klasy VI pod kierunkiem pani B. Pawlik-Szczepaniak. Młodzież zaprezentowała wiersze
i pieśni patriotyczne.
Apel wprowadzał w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład najmłodszych ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.
Odświętny nastrój podkreślały odpowiednio dobrane do uroczystości dekoracje, odświętne stroje uczniów z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych.
Uroczystość przypomniała społeczności szkolnej o ważnym wydarzeniu z kart historii Polski.
14. listopada 2014 roku uczniowie klas I-VI w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii odwiedzili Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.
Atrakcyjne zajęcia przeprowadzono w pracowniach eksperymentalnych z „Zaczarowanego Świata Nauki”:
Działania były przemyślane, spójne i wprowadziły uczestników w FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII.
Jeśli dodać do tego pyszną kanapkę na śniadanie, smaczne kopytka na obiad i podwieczorek, a także książkę, którą każdy z nas dostał na odchodne, można powiedzieć, że był to bardzo udany dzień.
Dawniej Andrzejki miały nieco inny charakter, więcej było w nich magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Obecnie stały się wesołym spotkaniem towarzyskim, dostarczającym wielu przeżyć i emocji, a przepowiednie traktowanie są mniej serio, bardziej z przymrużeniem oka.
Upamiętniając zwyczaj wróżb, 26. listopada odbyła się zabawa andrzejkowa w naszej szkole.
W tym roku organizatorem był Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Barbara Serwata. Impreza odbyła w sali gimnastycznej. Najpierw bawił się oddział przedszkolny z klasami I-III, następnie uczniowie klas IV-VI. Andrzejki rozpoczęły się wróżbami. Kiedy zakończyły się przepowiadanie przyszłości, rozpoczęła się dyskoteka. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
6 grudnia to dzień, kiedy obdarowujemy się prezentami.
Tradycja ta, choć stara, to dla dzieci bardzo miła.
Tego dnia (w tym roku 5. grudnia) wszyscy od rana wyglądali brodatego gościa. Najbardziej zapowiedzianą wizytę przeżywały maluchy, które od kilku dni uczyły się na pamięć wierszyków i piosenek. Ten zjawił się w szkole około godziny 9.00. Swoje kroki najpierw skierował do najmłodszych dzieci z oddziału przedszkolnego. Dzieci przywitały Mikołaja piosenką, a on w zamian podarował im wspaniałe upominki.
Następnie gość odwiedził uczniów klas I-VI, których również obdarował prezentami.
Mikołaj pozował do zdjęć, rozmawiał z dziećmi, które obiecały, że będą grzeczne i pilne w nauce.
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dorośli, ale również dzieci.
JASEŁKA „A światłość w ciemności świeci” w wykonaniu uczniów klas IV-VI wprowadziły nas w świąteczny nastrój. Dzieci, w przepięknych strojach, występowały przed swoimi kolegami, nauczycielami i pracownikami szkoły. Salę zdobiła piękna scenografia. Szopka z rozgwieżdżonym niebem, drzewo z wężem, na środku płonęło ognisko. Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami. Gra małych aktorów była pełna otwartości, szczerości, prostoty i ciepła. Opiekę artystyczną nad dziećmi pełniła pani Barbara Pawlik-Szczepaniak, oprawę muzyczną przygotowała pani Edyta Lorczyk, a scenografię – pani Zuzanna Salami.
Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Siubiś, podziękowała aktorom za przepiękną grę i życzyła Wszystkim zebranym zdrowych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia
Następnie ks. proboszcz Wiesław Drygała poprosił o wspólną modlitwę. Po zakończeniu aniołowie rozdali opłatki. W miłej atmosferze złożono sobie życzenia świąteczne
i noworoczne. Było również wspólne kolędowanie.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu, jedne z najmilszych
i najsympatyczniejszych momentem w roku. 16. stycznia upamiętniliśmy to wydarzenie goszcząc w swoich progach wielu seniorów. Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Dzieci z najmłodszych klas przygotowały wspaniałe występy artystyczne przepełnione wierszami, śpiewem, tańcem i muzyką. Starsi uczniowie zaprezentowali jasełka
„A światłość w ciemności świeci” Wszyscy chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność
i szacunek kochanym babciom i dziadkom. To przecież od nich otrzymują wiele ciepła
i dobra, za które warto i trzeba dziękować. Uroczystość wypadła pięknie, artyści otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków.
Po występie upominkami, obdarowały przybyłych gości i zaprosiły seniorów na kawę, herbatkę i ciasteczka.
Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń i serdeczności.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil
w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.
„Zawsze niech będzie Babcia, zawsze niech będzie Dziadek”
W pierwszym tygodniu uczniowie klas I-VI udali się do Wrocławia. Odwiedzili Afrykarium - kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Łącznie 19 akwariów i basenów przedstawiających między innymi rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi
i Tanganiki. Głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny, płaszczki i inne duże ryby pelagiczne. Można je podziwiać z podwodnego tunelu o długości około 20 m. Kolejna ekspozycja poświęcona była Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, prezentowano pingwiny przylądkowe (tońce) oraz kotiki afrykańskie. Dżunglę, otaczającą rzekę Kongo, reprezentowały krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.
Radość i uśmiechy dzieci będą inspiracją do kolejnych wypraw przyrodniczych.
Atrakcją był także pobyt w Aquaparku, gdzie czekały na dzieci niesamowite atrakcje, m.in.: basen z falami, leniwa rzeka, strefa dla dzieci z basenem i brodzikiem, okrętem pirackim i armatkami wodnymi oraz specjalnym pomieszczeniem do zabiegów higienicznych dla najmłodszych, jacuzzi, zewnętrzny basen solankowy, zewnętrzny basen rekreacyjny.
Późnym popołudniem zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy eskapady wrócili do domu. Warto nadmienić, że sponsorem autokaru był Burmistrz Grodkowa.
W poniedziałek (9. marca) odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie pracujące w szkole panie oraz uczące się w niej dziewczynki mogły poczuć się wyjątkowo.
A wszystko za sprawą SU prowadzącego przez panią Justynę Łozę. W scenariuszu okolicznościowego apelu znalazły się życzenia dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej. Chłopcy wręczyli ciasteczka, w których ukryte były życzenia. Niespodzianki czekały na dziewczęta także w klasach, gdzie chłopcy wręczyli kwiaty i słodycze.
Oby każdy kolejny dzień był dla kobiet ich świętem, aby panowie pamiętali codziennie
o swych koleżankach, bez których świat byłby przecież nudny, szary i monotonny.
17. marca uczniowie z klasy pierwszej, szóstej i piątej brali udział w warsztatach edukacyjnych w JURAPARKU oraz PARKU NAUKI i EWOLUCJI CZŁOWIEKA w Krasiejowie
w ramach projektu FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII.
Tematyka zajęć obejmowała trzy obszary:
1. Jak staliśmy się ludźmi?
2. Świadectwa ewolucji.
3. Tajemnice nauki.
W ramach pierwszego tematu uczniowie poznali etapy ewolucji człowieka, stali się TEMPONAUTAMI, czyli podróżnikami w czasie. Drugi temat uświadomił uczestnikom,
w jaki sposób zdobywamy wiedzę o przeszłości oraz jakie znamy źródła wiedzy
o przeszłości. Uczniowie przeszli do Preparatorni, gdzie obejrzeli wystawę dotyczącą dowodów genetycznych, filogenetycznych, archeologicznych, etnicznych, kulturowych. Trzeci temat był realizowany w prehistorycznym Oceanarium. Zwiedzający poznali odpowiedzi na wiele pytań, m. in.: Czy zwierzęta rekonstruuje się podobnie jak ludzi? Ponadto poznali prehistoryczne stwory morskie, zapoznali się z prehistorycznymi organizmami. Mogli porównać faunę współczesną i kopalną oraz animowane rekonstrukcje wielkich wymarłych zwierząt morskich z ich skamieniałymi szczątkami, które oglądali wcześniej w preparatorni.
Na pożegnanie w autokarze czekał na dzieci miły upominek edukacyjny - książka, skamieniałość, minerał oraz figurka dinozaura, która będzie przypominała na co dzień
o fascynującej wyprawie edukacyjnej do Krasiejowa.
W czwartkowe popołudnie, 16. stycznia 2015 roku, odbył się bal karnawałowy.
Był to dzień niezwykły, wyczekiwany od wielu tygodni. Sala balowa (którą stała się sala gimnastyczna) pełna była różnobarwnych dekoracji i świateł. Zapraszała do wspólnej zabawy. Od godziny 1500 do 1700 bawili się uczniowie klas młodszych z dziećmi z oddziału przedszkolnego, a od godziny 1700 salę zajęli uczniowie klas IV-VI.
Rodzicom i dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-III nie zabrakło fantazji w przygotowaniu przebrań. bal rozpoczęło utworzenie wielkiego koła i wspólny taniec, podczas którego zaprezentowano stroje. Wśród chłopców pojawili się piraci, klauni, żołnierze, diabełki, rycerze, kowboje. Dziewczynki natomiast przebrały się za księżniczki, biedronki, czarownice, Indianki, cyganki. Zadaniem rodziców i nauczycieli było baczne obserwowanie uczestników oraz wybranie najpiękniejszych przebrań karnawałowych. Komisja konkursowa przyznała nagrody (każdy otrzymał drobny upominek), po czym dzieci ruszyły do zabawy. Głośnym śpiewom i tańcom nie było końca. Przed godziną siedemnastą dołączyli uczniowie z klas IV-VI. Na salę przybył Mikołaj z workami pełnymi paczek. Obdarował każdego uczestnika słodkościami. Uczniowie podziękowali za paczki śpiewem. W przerwach każdy z uczestników balu mógł posilić się wyśmienitym posiłkiem, który przygotowała Rada Rodziców.
Kolorowe stroje, maski oraz taneczna muzyka tworzyły radosną atmosferę. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę.
Bal umożliwił uczniom i nauczycielom spędzenie czasu w miłej atmosferze.
Wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje
12.02.2015 roku (czwartek), tradycyjnie jak co roku, w naszej szkole obchodziliśmy tłusty czwartek.
Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka ,
w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Najpopularniejszymi potrawami są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami.
Wychodząc naprzeciw tej tradycji opiekun SKO, p. Edyta Lorczyk, z uczniami klasy VI zorganizowała stoisko z pączkami. Każdy mógł kupić słodkości.
W ten sposób tradycji stało się zadość.
14. lutego obchodzimy Dzień Zakochanych - Walentynki. Walentynkę można ukradkiem włożyć do kieszeni, wsunąć do skrzynki lub wysłać pocztą. Otrzymują je najczęściej osoby, które darzymy ciepłym, przyjaznym uczuciem. Mogą się więc obdarowywać starzy
i młodzi, krewni, przyjaciele i znajomi. Nie są wykluczeni z tej zabawy szefowie, nauczyciele, nawet ci groźni i pełni powagi. Nie wolno nam zapomnieć o dowodach miłości dla swoich czworonogów. Im w końcu też się coś należy.
Samorząd Uczniowski już tydzień wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Przygotowana została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Postanowiono również uatrakcyjnić obchody Walentynek przygotowując specjalną dyskotekę.
Odbyła się 12. lutego. O godzinie 1600 uczniowie klas IV-VI zebrali się sali gimnastycznej. Z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie dyskoteki, bowiem na początku miał być ogłoszony wynik konkursu na „Najsympatyczniejszą koleżankę i kolegę
w szkole”.
Uczniowie z klas młodszych obchodzili Walentynki w piątek, 13.lutego.
Przewodnicząca SU ze swoja zastępczynią przyniosły skrzynkę z walentynkami. Oprócz tego były czekoladowe serduszka, czerwone lizaki z napisem „I love you”, „Love” kartki z wierszami….
Wszyscy byli wobec siebie życzliwi. Każdy otrzymał upominek.
Za wszystkie atrakcje odpowiedzialni byli: p. B. Serwata i S. Smoter.
W tym roku marcowe święto przebiegało w nietypowy sposób. Uczniowie z klas IV-VI
w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii pojechali na warsztaty edukacyjne do Mosznej. W zaczarowanym świecie pomieszczenia zostały przekształcone
w pracownie eksperymentalne- Architecturium, Lucemium, Energium. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wykonywali poszczególne zadania- malowanie światłem, budowanie domu z gąbkowych cegieł, doświadczenia związane z przemianą energii, fotografią
i energią odnawialną. Zajęcia dostarczyły wiele pozytywnych wrażeń.
Natomiast dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III witały wiosnę na Rynku
w Grodkowie. Spotkali się tam uczniowie z całej gminy. W wesołej atmosferze, śpiewając, recytując i tańcząc witały zbliżającą się, najpiękniejszą z pór roku, wiosnę. Do przybyłych zawitał Burmistrz Grodkowa, Pan Marek Antoniewicz, który bardzo się ucieszył z wizyty gości. Skierował do nich życzenia - uśmiechu na twarzy i aby słońce gościło w ich życiu każdego dnia. Inicjatorem takiej formy witania wiosny był Przewodniczący Komisji Oświaty, Pan Miłosz Krok.