Sobota, 10 kwiecień 2021 
Imieniny:

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY "NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH"

 18. grudnia po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole Teatr Kurtyna z Krakowa.
Aktorzy przedstawili spektakl profilaktyczny „Najlepszy z najlepszych”. 
 Główny bohater, wokół którego osnuta jest akcja,  wydaje się być idealnym kandydatem do zwycięstwa w plebiscycie. Jednak jego popularność w szkolnej społeczności ma swoje źródła w tym, co stoi w jaskrawej sprzeczności z ideą konkursu promującego pozytywnego idola. Podstawą jego kontaktów z rówieśnikami są wyniesione z domu, podpatrzone u dobrze sytuowanych rodziców, poczucie wyższości i pogarda dla elementarnych zasad współżycia społecznego. Jego popularność to efekt umiejętnego  i wyrachowanego stosowania agresji
i przemocy psychicznej wobec rówieśników. Przenoszenia na grunt szkoły negatywnych zachowań (używki, uzależnienie od Internetu, podważanie autorytetu nauczycieli). Wychowawcy, świadomi tego, jak bardzo złym dla uczniowskiej społeczności będzie zwycięstwo w plebiscycie opisywanego bohatera, próbują wycofać jego kandydaturę z konkursu. Na przeszkodzie stają im rodzice ucznia, kierujący się egoistycznymi pobudkami oraz w pełni demokratyczne zasady konkursu. Zostaje odkryty również fakt manipulacji głosami poparcia, których autorem jest sam uczeń wspomagany przez rodziców. Zgodnie z oczekiwaniami, bohater spektaklu wygrywa w plebiscycie „Najlepszy z najlepszych”. Podczas wywiadu w studiu telewizyjnym, nieoczekiwanie zdradza prawdę o sobie: pije i pali papierosy, jest agresywny. Cała szkoła nie kryje zadowolenia, konkurs zostaje powtórzony, a szkolna społeczność ponownie wybiera swojego prawdziwego idola.

   Spektakle prowadzone przez Teatr Kurtyna przełożone są na język młodych ludzi, dotykają ważnych tematów, z którymi uczniowie spotykają lub mogą spotykać się na co dzień w swoim środowisku szkolnym, rówieśniczym i rodzinnym.

Liczba odsłon: 2586
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Gustawa Morcinka w Gnojnej 
Gnojna 119
49-200 Grodków

 
 
tel/fax 77 415 19 22
email: psp.gnojna@gazeta.pl
  • Data aktualizacji: 2021-03-23 20:49:43
  • Licznik odwiedzin: 5982785