Niedziela, 7 marzec 2021 
Imieniny:

WSPOMNIEŃ KILKA Z WAKACYJNEJ WYCIECZKI -JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE

W tygodniu poprzedzającym rozpoczęcie roku szkolnego, we wtorek 27 sierpnia uczniowie z nauczycielami byli na wycieczce w Kletnie, gdzie odwiedzili Jaskinię Niedźwiedzią. Jest to największa jaskinia Sudetów i znajduje się w Masywie Śnieżnika Kłodzkiego.

Gdy wysiedliśmy z autokaru, musieliśmy iść długo pod górę. Każdy po dojściu do celu był czerwony i zmęczony. W holu, w szklanej gablocie zobaczyliśmy szkielet niedźwiedzia. Przed wejściem do środka jaskini podzielono nas na dwie grupy.

Wewnątrz jaskini było ciemno i zimno, temperatura wynosiła ok. 6 stopni i jest ona stała. Jaskinia ma trzy części: część górna, środkowa i dolna. Trasa turystyczna prowadzi przez środkową części jaskini. Patrząc w dół widzieliśmy niższy poziom, który jest niedostępny dla zwiedzających. Jaskinia była oświetlona i wąska. Gdy zeszliśmy po schodach, zobaczyliśmy gniazdo nietoperzy. Zachwyciliśmy się bogactwem nacieków skalnych, wielkością komór, sal, ekspozycjami. Jaskinia Niedźwiedzia ma piękną i bogatą szatę naciekową. Zobaczyliśmy tutaj chyba wszystkie możliwe formy. Nacieki kaskadowe i draperie, makarony i większe stalaktyty… Zdecydowanie najpiękniejsze zobaczyliśmy w Sali Pałacowej, gdzie też zachwyciła nas gra świateł w rytm muzyki. Podczas zwiedzania tej robiącej niesamowite wrażenia i jedynej w swoim rodzaju jaskini, nauczyliśmy się odróżniać stalagmity od stalaktytów. Po wyjściu na zewnątrz wróciliśmy do holu, aby kupić pamiątki. Mogliśmy kupić też coś do jedzenia w kawiarence. Po zwiedzeniu jaskini poszliśmy do Muzeum Ziemi, gdzie obejrzeliśmy  różnokolorowe skały, kamienie półszlachetne i szlachetne.

Cóż to była za wycieczka! Czując w nogach przebyte kilometry, wróciliśmy do domu.

Liczba odsłon: 3292
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Gustawa Morcinka w Gnojnej 
Gnojna 119
49-200 Grodków

 
 
tel/fax 77 415 19 22
email: psp.gnojna@gazeta.pl
  • Data aktualizacji: 2021-03-02 14:14:35
  • Licznik odwiedzin: 5814304