Niedziela, 28 luty 2021 
Imieniny:

WYCIECZKA

Po zakończonej imprezie z okazji Dnia Rodziców, uczniowie wzięli udział w wycieczce zorganizowanej w ramach projektu dotacyjnego „Mały i duży wspólnie środowisku służy”.
Pierwszym punktem programu było zwiedzania Stacji Wodociągowej. Uczniowie poznali technologię uzdatniania wody.
Następnie udaliśmy się do Głębocka, miejscowości, którą otaczają lasy stanowiące fragment Puszczy Niemodlińskiej, w której stworzono 2 rezerwaty przyrody: Kokorycz i Dębina. Jest to teren wymarzony dla miłośników turystyki i wypoczynku. Po rezerwacie oprowadzał nas leśniczy pan Jerzy Dwojak. Po bardzo interesujące lekcji przyrodniczej udaliśmy się do skansenu. Obejrzeliśmy ciekawe eksponaty z XIX i XX w. Imponujący dorobek: kolekcje porcelany, lamp, wśród których znajdują się lampy okrętowe, kolejowe, górnicze i zwykłe naftowe używane kiedyś w domach, zbiory kluczy, starych mebli, budzików, dawno zapomnianych czasopism, ludowych strojów, zabytkowych rowerów, koronkowych kołnierzyków, szklanych naczyń, świętych obrazów, starych książek i tylko pani Franciszka (właścicielka eksponatów) wie, czego jeszcze.
W ogrodzie, w sąsiedztwie zabytkowych uli, w głębokiej trawie stoi nawet wóz drabiniasty, a w szopie prawdziwy miech kowalski (działa!) i wszelkie kowalskie akcesoria. Po sąsiedzku – zabytkowe narzędzia rolnicze. Przy palącym się ognisku, gdzie piekły się kiełbaski, wysłuchaliśmy piosenek i opowieści ludowych.
Wróciliśmy do domu późnym popołudniem. Wycieczka była bardzo ciekawa, tylko szkoda, że tak szybko dobiegła końca.

Liczba odsłon: 2217
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Gustawa Morcinka w Gnojnej 
Gnojna 119
49-200 Grodków

 
 
tel/fax 77 415 19 22
email: psp.gnojna@gazeta.pl
  • Data aktualizacji: 2021-02-22 19:14:33
  • Licznik odwiedzin: 5783162