Sobota, 10 kwiecień 2021 
Imieniny:

DZIAŁANIA DLA ZIEMI

                                                         DZIAŁANIA DLA ZIEMI

  22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszej szkole działania dla najbliższego środowiska rozpoczęliśmy dużo wcześniej stwarzając naszym uczniom  nieograniczone możliwości edukacyjne. Oto niektóre z nich: 

o      Pierwszy zorganizowaliśmy happening. Przemaszerowaliśmy z transparentami:

       Szanuj przyrodę! Bądź obrońcą drzew! „ O drzewa trzeba dbać, aby życie mogło trwać”. „Los Ziemi w naszych rękach” „Ziemia potrzebuje naszej pomocy! Sadźmy drzewa! Sadźmy drzewa dla siebie, dla naszych dzieci, dla Ziemi! przez wieś Gnojna aż do lasu. Ten sposób jest trochę inny, ale ciekawy – wzbudza zainteresowanie mieszkańców. I oto nam chodziło. Zainteresować społeczność wsi Gnojna losami naszej planety Ziemi, środowiskiem  w którym żyją.

o         W drodze do lasu „SPRZĄTALIŚMY ŚWIAT”. Nie było czasu na zastanowienie się nad losem naszej planety – tylko na aktywne działanie. A było co zbierać. Tak dużo śmieci dookoła. Te nasze działania to prezent dla Ziemi. Inni szkodzą, a my „MALI PRZYRODNICY” dbamy o jej los. Wiemy, że Ziemia potrzebuje naszej pomocy.

o         W lesie posadziliśmy symboliczne drzewko. Była to sosna. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy słów leśnika na temat prawidłowego sadzenia drzew, opieki i właściwej pielęgnacji sadzonek. Złożyliśmy uroczyste ślubowanie, że będziemy przyjaciółmi przyrody i będziemy dbać o wszystkie drzewa, nie tylko te posadzone przez nas.

o         W ramach projektu „MISJA PRZYRODY” uczniowie klas IV – VI mieli okazję poznać proces produkcji papieru oraz samodzielnie go wytworzyć w Dusznikach Zdrój. Teraz więc doskonale rozumieją znaczenie efektywnego wykorzystania kartek i zbierania makulatury. Oszczędzanie papieru, tak samo jak wody i energii, jest najprostszym przejawem dbałości o środowisko naturalne i świadomość ekologiczną.

o                               Uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami przygotowali wiersze, piosenki

tematycznie związane z drzewami, które przedstawiły podczas apelu. Ogromna

dekoracja sali wzbudzała zaciekawienie. Mieliśmy w sali gimnastycznej prawie

prawdziwy las. Członkowie Szkolnego Koła LOP i Klubu Gaja przygotowali gazetki

tematyczne.

o          Kolejnym jakże ważnym działaniem było przystąpienie do ogólnopolskiej akcji „Dni Przyjaciół Lasu” pod patronatem  Prezydenta Rzeczpospolitej Polski Bronisława Komorowskiego. Akcja miała na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży proekologicznych zachowań, zachęcając ich do pogłębiania wiedzy o polskich lasach. Z tej okazji uczniowie przystąpili do konkursów plastycznych oraz do wykonania prezentacji multimedialnych. 

o                                   Uczniowie klas I, II i III razem z rodzicami oraz pomocą wychowawców przygotowali

                   oraz bardzo sprawnie przeprowadzili zajęcia w oparciu o rebusy, krzyżówki, gry
 planszowe, dzięki temu mogli uczyć się, które zachowania są dobre dla lasu, przyrody  
 i drzew, a które im szkodzą.

   Wszyscy ponosimy odpowiedzialność za przyszłość Ziemi, tak jak każdy z nas odpowiedzialny jest za własne życie. Różnorodne działania dla środowiska – to działania dla nas samych i przyszłych pokoleń.

                                                                               Joanna Betlejewska

                                                        

Liczba odsłon: 1373
PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
im. Gustawa Morcinka w Gnojnej 
Gnojna 119
49-200 Grodków

 
 
tel/fax 77 415 19 22
email: psp.gnojna@gazeta.pl
  • Data aktualizacji: 2021-03-23 20:49:43
  • Licznik odwiedzin: 5983071