Drodzy uczniowie

W wolnej chwili polecam wam grę internetową :”Tajemnice Aeropolis”.

Gra – pozwala na zbadanie predyspozycji zawodowych gracza. Celem gry Talent Game (bo pod taką nazwą również występuje) jest pomoc w wyborze zawodu, ułatwienie dokonania właściwego wyboru, obranie odpowiedniego kierunku rozwoju – to wszystko poprzez rozrywkę oraz przy pomocy grywalizacji. Tajemnice Aeropolis są przeznaczone dla trzech grup wiekowych uczniów: 6+, 12+ i 16+.

To gra przygodowa w której będziecie mieli  możliwość wędrowania przez 6 krain symbolizujących różne nastawienie do kwestii zawodu: np. naukowe, artystyczne, czy społeczne.

                                                   Życzę udanej zabawy

                                                                 Pedagog szkolny

W JAKI SPOSÓB RADZIĆ SOBIE W KONTAKCIE Z DZIECKIEM

Drodzy rodzice podczas rozmów telefonicznych mówicie, że pojawiają się problemy wychowawcze w domu. Dlatego przygotowałam kilka porad.

Dorastanie, a w szczególności okres dojrzewania nie należy do najłatwiejszych, zarówno dla nastolatków, jak i dla ich rodziców. Aby  przetrwać i nie stracić przy tym dobrej relacji na linii rodzic – dziecko. Proponuje kilka zasad jakimi dobrze jest się kierować we wspólnych relacjach.  

1. Akceptacja dziecka

Dla dziecka bardzo ważne jest to, że niezależnie od tego, jakie jest  i co robi, Ty je akceptujesz i jesteś z nim. Nie szantażuj, nie manipuluj. Igranie z emocjami dziecka, nastolatka może bardzo zepsuć łączącą was więź.

2. Szanuj intymność swojego dziecka

Jeśli chcesz, by dziecko mówiło ci, co się u niego dzieje, otwórz się na rozmowę. Bądź przyjacielem, a nie złym policjantem.

Owszem, jesteś rodzicem i powinieneś wiedzieć jak najwięcej o swoim dziecku, ale są inne sposoby niż sprawdzanie  telefonu, komputera.  

3 Bądź wiarygodnym dla dziecka

Żeby być wiarygodnym w swoich przekazach, twoje słowa powinny współgrać z czynami. Przecież każdemu rodzicowi zależy , aby  dziecko, miało do niego zaufanie.

Radząc dziecku, żeby postępowało w określony sposób, sam nie możesz zachowywać się kompletnie inaczej. Wysyłasz w ten sposób sprzeczne sygnały i tracisz zaufanie dziecka.

4. Wymagasz od dziecka- Sam rób tak samo

 Jeśli umawiasz się z dzieckiem, że ma mówić, gdzie i z kim wychodzi, ty  też nie bądź tajemniczy. Twoje dziecko tak samo może się o Ciebie martwić i chce wiedzieć, co się z tobą dzieje. Postępuj tak w każdej sprawie - zasady równe dla wszystkich, bez wyjątku.

5. Stosuj prośby, a nie rozkazy

Wszyscy przyznamy, że łatwiej jest wykonać  coś, kiedy jesteśmy o to poproszeni, niż  gdy ktoś nam  każe! Rozkazy zastąp prośbą. Staraj się jednak, by były one stanowcze, a nie wypowiadane „ błaganie”, bo inaczej możesz stracić u dziecka posłuch i szacunek.
6. Zapewnij bezpieczną, stabilną atmosferę

Twoje dziecko nie będzie chciało otworzyć się przed Tobą, jeśli nie będzie widziało   w tobie ostoi. Powinno doskonale wiedzieć, kim są jego rodzice i jakie wartości wyznają. Tak samo dom ma być bezpieczną i przyjazną przestrzenią, w której panują jasne zasady i stałe przekonania.

7. Bądź konsekwentnym rodzicem

Konsekwencja jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie. Jeśli coś obiecasz - dotrzymaj słowa, choćby na drodze stanęło mnóstwo przeszkód. Jeśli wystosujesz karę - nie daj się wyprosić o jej anulowanie. Twoje dziecko musi wiedzieć,  że” twoje słowo coś znaczy” i można na nim polegać .Nie można dopuścić do sytuacji w której  co chwila będziesz zmieniać zdanie.

8. Pozwól podejmować dziecku samodzielne decyzje

Każde dziecko  musi uczyć się dorosłości i bardzo dobrze by było, gdyby mógł nabierać praktyki już w domu. Nie narzucaj mu więc, na co ma wydawać kieszonkowe, ile pieniędzy odkładać czy z jakimi ludźmi się spotykać. Możesz tłumaczyć, co dla ciebie jest ważne i jakbyście działali na jego miejscu, ale to on musi  brać odpowiedzialność za swoje czyny. Jeśli będzie podejmował wciąż złe decyzje, poniesie tego konsekwencje. Jeśli jednak wyniesie z domu wartości, którymi powinien się kierować, prędzej czy później pewnie zmieni swoje postępowanie.

9. Naucz dziecko chwalić i krytykować konstruktywnie  

Przede wszystkim w domu jest najbezpieczniejsza atmosfera do tego, by być prawdziwym sobą. Trzeba pokazać dziecku, że każdy ma zarówno wady jak i zalety. Niech wie, że to, co mu mówisz, ma budować jego samoocenę i świadomość siebie, a nie powodować powstawanie kompleksów. Naucz dziecko chwalić i krytykować ,ale w taki sposób ,aby wiedziało, że krytyka nigdy nie powinna być bezpodstawna i raniąca innych.

10.  Miej dystans do siebie

Pozwól, by inni domownicy widzieli w tobie przyjazną, wesołą osobę. Nie bądź wiecznie osobą poważną i perfekcyjną. Pozwól sobie czasem na luz i naucz się  żartować z siebie. Twoje dziecko nauczy się, że dystans do siebie jest bardzo zdrowy i potrzebny. Nie zawsze trzeba być perfekcyjnym.

                                                                                       POWODZENIA

Drodzy Rodzice, Uczniowie.

Niestety obecna sytuacja powoduje, że nie możemy się spotkać bezpośrednio. Wiem, że jest to bardzo trudny dla Was czas. Codziennie jestem do Waszej dyspozycji mailowo, poprzez Messengera, znacie mój numer telefonu. Piszcie o swoich problemach, o tym co jest dla Was  trudne. Dzielcie się swoją radością, przemyśleniami.

Na stronie w zakładce pedagog  znajdziecie informacje z różnych interesujących Was dziedzin.

Pozdrawiam

Anna Kurowska –Hirczyn

 

INFORMACJA OD PEDAGOGA SZKOLNEGO !!!

W sytuacji gdzie koronawirus przewrócił nasze życie do góry nogami, dzieci targane wieloma emocjami nie poradzą sobie bez pomocy dorosłych. Nie zostawiajmy naszych dzieci samych sobie, rozmawiajmy z nimi o tym co się  dzieje. Emocje związane z wirusem takie jak lęk, alienacja, zagubienie w gąszczu sprzecznych informacji mają destrukcyjny wpływ na rozwój emocjonalno- społeczny młodego człowieka.                                        
Pamiętaj, że „w czasach pandemii” dzieci potrzebują dorosłych, by czuć się bezpiecznie. W tym trudnym okresie wspierajmy się nawzajem, wtedy jesteśmy silniejsi.

Pedagog szkolny proponuje pomoc psychologiczno- pedagogiczną;

  • rozmowy terapeutyczno- wspierające
  • opracowanie materiałów i ćwiczeń dla uczniów do samodzielnej pracy w razie potrzeby
  • prowadzenie komunikacji online z uczniami

 Kontakt z uczniami może odbywać się za pomocą telefonu, poczty elektronicznej, komunikatorów.
Numer telefonu pedagoga: 791 876 952, e-mail annagnojna79@interia.pl.

Drogi uczniu,

Zwróć się do pedagoga gdy;

  • Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
  • Czujesz, że nikt Ciebie nie rozumie, jesteś samotny.
  • Masz problemy rodzinne, znajdujesz się w trudnej sytuacji.
  • Chciałbyś z kimś porozmawiać.

Drogi rodzicu,

Zwróć się do pedagoga gdy;

  • Niepokoi Cię zachowanie dziecka.
  • Chcesz porozmawiać o dziecku i Twoich relacjach z nim.
  • Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania.
  • Masz pytania i nie wiesz do kogo z nim się zwrócić.

    Pedagog szkolny  Anna Kurowska- Hirczyn

                                                                                   ŻYCZĘ DUŻO ZDROWIA

Liczba odsłon: 2778
 do góry