18 marca 2024 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Gnojnej również postanowili przyłączyć się do obchodów Dnia Świętego Patryka - patrona Irlandii.

Dzień 18 marca został ogłoszony dniem KOLORU ZIELONEGO. Większość uczniów, a także nauczyciele mieli na sobie zielony element ubioru, ponieważ kolor zielony jest jednym z symboli tego święta.

Z tej okazji od ponad tygodnia trwały przygotowania. Wykonana została gazetka o Świętym Patryku. Chętni uczniowie, a było ich wielu, przygotowali kapelusze w ramach indywidulanego konkursu: Kapelusz Skrzata Leprechauna. Kapelusze okazały się największą atrakcją. Pomysły były bardzo różne. Uczniowie jak zawsze stanęli na wysokości zadania za co zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi podczas apelu.

Dzień Św. Patryka cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród naszej społeczności szkolnej i sprawił wszystkim wielką przyjemność. Mamy nadzieję, iż obchody tego święta staną się tradycją w naszej szkole.

Dzień Świętego Patryka przypada 17 marca. To święto narodowe Irlandii, ale jego obchody wykraczają daleko poza jej granice.

Dzień Świętego Patryka obchodzi się na cześć jednego z najbardziej rozpoznawalnych świętych na świecie. Święty Patryk przyszedł na świat prawdopodobnie w 385 roku w Brytanii. Jeszcze gdy był młodym chłopakiem, został porwany i sprzedany do niewoli, w wyniku czego trafił do Irlandii. Pracował tam jako pasterz, a po sześciu latach udało mu się uciec i dostać do Galii.

Przyjął święcenia kapłańskie i choć chciał wracać do ojczyzny, to we śnie usłyszał wezwanie, by wrócił do Irlandii i ewangelizował jej mieszkańców. W wyniku jego pracy misyjnej większa część wyspy nawróciła się na chrześcijaństwo, a w Irlandii zaczęła być powadzona zorganizowana forma działalności kościelnej. Prawdopodobnie Patryk zmarł w 461 roku, a 17 marca, kiedy obchodzimy Dzień Świętego Patryka, to przypuszczalna data jego śmierci.

Święty Patryk to patron Irlandii i Nigerii. Dzień, w którym obchodzi się jego wspomnienie, jest wolny od pracy w: Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat.

Dzień Świętego Patryka – symbole święta

Z Dniem Świętego Patryka słusznie kojarzy się kolor zielony. To narodowa barwa Irlandii, która nie tylko nawiązuje do krajobrazu wyspy, ale także symbolizuje koniczynę, którą przypisuje się według tradycji św. Patrykowi. 17 marca Irlandczycy ubierają się na zielono, zakładają zielone peruki, a nawet farbują na ten kolor włosy
i zarost.

Trójlistna koniczyna (ang. shamrock) to zresztą również symbol Dnia Świętego Patryka i Irlandii. Choć w przeszłości wykorzystywano ją głównie w sferze religijnej (według legendy św. Patryk użył jej do zobrazowania istoty Trójcy Świętej), obecnie stała się nieodłącznym elementem kultury świeckiej. Jest też symbolem mającym przynieść szczęście i pomyślność.

Kolejnym znanym symbolem Dnia Świętego Patryka jest Leprechaun, czyli skrzat z Irlandii. Leprechaun to stworzenie mityczne zamieszkujące Irlandię, które ubrane jest w zielone odzienie oraz kapelusz. Według legend skrzaty te nie były zbyt miłe. Znały one ponoć drogę do skarbów, jednak nikomu nie wyjawiły tej tajemnicy, chyba że zostały złapane, a nawet wtedy skarbu nie oddawały tak łatwo… Właśnie stąd wzięło się powiedzenie, iż "skarb leży po drugiej stronie tęczy"’- jest nie do zdobycia. W czasie obchodów Dnia Świętego Patryka wiele osób przebiera się właśnie za skrzata.

Oprócz tego 17 marca w wielu krajach odbywają się pokazy irlandzkich tańców i muzyki. Kiedy jest Dzień Świętego Patryka, na ulice, nie tylko w Irlandii, wychodzą parady organizowane z tej okazji. To jedno z najhuczniej obchodzonych świąt w Irlandii.

 do góry