Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej od kilku już lat uczestniczą w tej akcji.
W tym roku również szkoła została zgłoszona do tego projektu. Ze względu na niecodzienną sytuację akcja będzie miała również nieco inny, niż tradycyjnie, przebieg. Zachęcamy wszystkich uczniów do wykonania żółtego żonkila (albo kilku żółtych żonkili) według instrukcji. Na żonkilach umieszczone zostały napisy-dzień i miejsce powstania- w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. W załącznikach znajdują się też instrukcje jak wykonać żonkile (również w trzech językach). Uczniowie, którzy wykonają żonkila i przekażą go członkom swojej rodziny, osobom, z którymi utrzymują kontakt osobisty oraz poinformują te osoby o wydarzeniu , któremu akcja jest poświęcona będą mogły na swoim koncie wolontariusza zapisać 30 minut pracy wolontariackiej.
Dlaczego żonkile?
Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.
Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.
Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną
z nadrzędnych wartości, które jednoczą i nadają ludziom wspólną tożsamość - niezależnie
od światopoglądu czy sympatii politycznych.
W tym roku w ramach akcji muzeum POLIN przygotowało wyjątkowe premiery filmowe i literackie. Oto program wydarzeń edukacyjnych 19 kwietnia:
Więcej informacji na temat akcji oraz wydarzeń w muzeum POLIN można znaleźć
na stronie https://www.polin.pl
instrukcja_PL.pdf
szablon_PL.pdf